لباس ست، افزایش اعتماد به نفس در کودکان


چطور احساس خودباوری را در کودکان پرورش دهیم؟

گاهی اوقات به نظر می رسد بچه ها نسبت به خود احساس خوبی دارند  و گاهی این احساس کاملا برعکس می شود. ما این احساس خوب بودن در مورد خودمان را "عزت نفس" توصیف می کنیم. کودکان هم از این صفت برخوردار هستند و یا می توانند برخوردار باشند.


ویژگی های کودکان دارای عزت نفس:

•    احساس دوست داشتن و قبول شدن دارند.
•    اعتماد به نفس دارند.
•    از آنچه می توانند انجام دهند احساس افتخار می کنند.
•    چیزهای خوبی راجع به خودشان فکر کنند.
•    به خودشان اعتقاد دارند.


ویژگی کودکانی که عزت نفس کم دارند:

•    خودشان بسیار حساس هستند و به راحتی ارتباط برقرار نمی کنند.
•    احساس آنها به بچه های دیگر خوب نیست.
•    دائم به زمانهایی فکر می کنند که شکست می خورند.
•    اعتماد به نفس ندارند.
•    شک دارند که می توانند کارها را به خوبی انجام دهند.


چرا داشتن عزت نفس در کودکان مهم است؟

بچه هایی که نسبت به خودشان احساس خوب دارند قادر هستند چیزهای جدید را امتحان کنند. در اینصورت آنها بهترین تلاش خود را می کنند و احساس غرور می کنند. خودباوری به بچه ها کمک می کند تا با اشتباهات خود کنار بیایند. این باعث می شود تا بچه ها دوباره و دوباره امتحان کنند، حتی اگر در ابتدا شکست بخورند. در نتیجه، خودباوری به بچه ها کمک می کند تا در مدرسه، در خانه و با دوستان بهتر و صحیح تر رابطه داشته باشند.

کودکانی که عزت نفس کم دارند، نسبت به خود اطمینان ندارند. در یک گروه اگر فکر کنند دیگران آنها را قبول نمی کنند، ممکن است اصلا وارد نشوند. آنها ممکن است به دیگران اجازه دهند با آنها رفتار نادرستی داشته باشند و یا ممکن است به راحتی تسلیم شوند یا اصلاً امتحان نکنند. کودکانی که عزت نفس کم دارند، هنگام اشتباه کردن، از دست دادن یا شکست خوردن، انعطاف پذیری ندارند. در نتیجه، آنها ممکن است توانایی هایشان را از ترس شکست بروز ندهند.

با بزرگ شدن بچه ها، آنها می توانند همه کارها را به تنهایی انجام دهند. آنها وقتی می توانند از مهارت های جدید خود استفاده کنند، نسبت به خود احساس خوبی دارند. اولین اعتماد به نفس را والدین به بچه ها منتقل می کنند. زمانی که به کودک اجازه می دهند سعی کند، کاری انجام دهد و یا حتی اشتباه کند، لبخند آنها می تواند نشان دهنده این باشد که "کودکم، من به تو افتخار می کنم" و این اولین احساس اعتماد به نفس در کودکان است.
با بزرگ شدن بچه ها، عزت نفس نیز در آنها می تواند رشد کند. هر وقت بچه ها کاری انجام می دهند و یاد می گیرند، می تواند فرصتی برای رشد عزت نفس در آنها باشد. 

چگونه والدین می توانند عزت نفس ایجاد کنند

هر کودک متفاوت است. عزت نفس ممکن است برای بعضی از کودکان راحت تر از سایرین باشد. و بعضی از بچه ها با چیزهایی روبرو هستند که می تواند عزت نفس آنها را پایین بیاورد. اما حتی اگر عزت نفس کودک پایین باشد، می توان آن را بالا ببرد.
در ادامه کارهایی را عنوان می کنیم که والدین می توانند انجام دهند تا بچه ها در مورد خودشان خوب فکر کنند:

1.    به کودک خود کمک کنید تا یاد بگیرد که کارها را انجام دهد. در هر سنی چیزهای جدیدی برای یادگیری بچه ها وجود دارد. حتی در دوران کودکی ، یادگیری نگه داشتن یک فنجان یا اولین قدم ها احساس تسلط و لذت را در آنها بوجود می آورد. با بزرگ شدن فرزند شما ، مواردی مانند یادگیری لباس پوشیده ، خواندن یا دوچرخه سواری می تواند عوامل رشد عزت نفس در آنها باشد.


2.    فرزند خود را ستایش کنید، اما آن را عاقلانه انجام دهید. ستایش شما راهی است برای نشان دادن اینکه شما به وجودش افتخار می کنید اما اگر در این قضیه زیاده روی شود می تواند عواقب جدی داشته باشد.
-    اگر کودک شما در یک بازی تقلب کرد، بهتر است بگوییم "می دانم این بازی خودت نبود ، اما همه ما گاهی این کار را می کنیم در هرصورت من به خاطر عدم تسلیم شدن تو، افتخار می کنم" و برای تکمیل اضافه کنید فردا دوباره بازی خواهیم کرد.
-    ستایش کردن را فقط مشروط به کیفیت های ثابتی مانند ورزش ،موسیقی و ... نکنید.

3.    یک الگوی خوب باشید. وقتی در کارهای روزمره تلاش می کنید، مثل درست کردن غذا، تمیز کردن ظرف ها یا شستن ماشین، کودک شما می آموزد که برای انجام کارهای خانه، تمیز کردن اسباب بازی ها یا درست کردن باید سخت تلاش کند.

-    الگو برداری فقط در کار فیزیکی نیست، الگوبرداری از نگرش و فکر شما نیز بسیار مهم است. هنگامی که کارها را با خوشحالی انجام می دهید (یا حداقل بدون کینه و شکایت)، به فرزند خود یاد می دهید همین کار را انجام دهد. هنگامی که از عجله در کارها خودداری می کنید و به یک کار خوب افتخار می کنید، به فرزند خود نیز می آموزید که این کار را انجام دهد.
-    همیشه آراسته و مرتب باشید
-    با کودکتان لباس ست بپوشید. این کار چند حس را در کودک زنده می کند:
o    احساس می کند شما چقدر او را قبول دارید که مثل او لباس پوشیده اید.
o    بیشتر رفتار شما را کپی برداری می کند.
o    حس اعتماد به شما پیدا می کند.
o    با شما احساس رفاقت می کند.
o    دوست داشتن که اساس تمام زیرساخت های تربیتی است در او شکل می گیرد.

4.    از انتقاد شدید به کودکان، دوری کنید پیامهایی که بچه ها درباره خودشان از دیگران می شنوند به راحتی در ضمیر ناخودآگاهشان نقش می بندد. جملاتی مانند "تو خیلی تنبل هستی"  بسیار زیان آور است. هنگامی که بچه ها پیام های منفی در مورد خود می شنوند، عزت نفس آنها پائین می آید.

5.    روی نقاط قوت کودکان تمرکز کنید. به آنچه کودک شما به خوبی و لذت انجام می دهد، توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در ایجاد این نقاط قوت شانس دارد. اگر می خواهید به بچه ها کمک کنید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند ، ابتدا روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. این باعث بهبود رفتار شما نیز می شود.

6.    بگذارید بچه ها کمک کنند. وقتی بچه ها متوجه شوند که برای دیگران اهمیت دارند، بیشتر خودشان را باور می کنند. 
 دسته بندی دانستنی: اطلاعات عمومی مد و پوشاک

تگها: آلودگی-هوا   روابط-اجتماعی   لباس-ست   مجله