لباس مشکی، جذابیت یا ...


دلیل روانشناختی برای اینکه چرا برخی از خانمها دوست دارند همیشه سیاه بپوشند

 

در روانشناسی رنگ، توجه به رنگ سیاه، خصوصاً در لباس غالباً نشان از تمایل به پس گرفتن قدرت فرد دارد.
آیا بجای تلاش برای حفظ احساسات، ایجاد فاصله از افراد یا برقراری ارتباط و نیاز به برقراری احترام، ترجیح می دهید سیاه بپوشید؟ چون معمولاً پوشیدن لباس مشکی یک پیام ناخودآگاه هم به خودتان و هم به دیگران منتقل می کند.

رنگ ها مغز ما را به روش های مختلفی تحریک می کنند و روشی که ما به برخی رنگ ها پاسخ می دهیم می تواند در مورد اینکه ما که هستیم، به دیگران پیام دهد.


در ادامه موارد شخصیتی این افراد را بررسی می کنیم:

1.    افرادی که همیشه مشکی می پوشند، اغلب بسیار احساساتی و کمی عصبی بوده و تمایل دارند همیشه آنچه هست را طور دیگری جلوه دهند.
گاهی آنقدر شدت دارد که خودشان هم نمی دانند چه چیزی را در زندگی می خواهند تغییر دهند.


2.    این افراد ناخودآگاه سعی می کنند خود را از احساساتی محافظت کنند که فکر می کنند نمی توانند کنترل کنند. آنها معمولاً به راحتی بیش از حد تحریک می شوند و شاید برای جلوگیری از اضطراب و تمرکز بر وظایف روزانه خود در تلاش هستند. ازنظر این افراد انتخاب رنگهای تک رنگ بخصوص مشکی، باعث ایجاد اعتماد بنفس و اطمینان برای آنها می شود.

 

3.    غالباً این افراد فکر می کنند اگر از رنگهای متفاوتی استفاده کنند، حرفی برای گفتن ندارند. با خود رنگ ها مشکلی ندارند اما اگر قرار باشد بعنوان لباس انتخاب شوند یک حس نگرانی از درون به آنها نفوذ می کند که تمام تمرکزشان را بهم می ریزد.

 

4.    زنها اغلب دارای شخصیتی رمزآلود هستند و تمایل دارند توجه افراد را از آنچه می بینند و انجام می دهند و یا اینکه چه كسی هستند، منحرف كنند، به همین دلیل مشکی می پوشند.

 

5.    تحقیقات در روانشناسی رنگ نشان می دهد که ترجیح پوشیدن رنگ مشکی نشان از پرستیژ و قدرت دارد. کسی که مشکی پوشیده، خود را جدی می گیرد. همانطور که ذاتاً جاه طلب است، آنها می خواهند خود را از تمام انتقادات محافظت کنند. افرادی که همیشه مشکی می پوشند اغلب از جامعه رانده می شوند و در معنای واقعی دوست داشته نمی شوند، اما افراد بسیار حساسی هستند، نه عاطفی!

 

6.    مطالعات نشان می دهد که بسیاری از خصوصیات مثبت در ارتباط با افرادی که اغلب (نه همیشه) مشکی پوشیده اند وجود دارد. حتی در یک نظرسنجی آمده است: رنگ مشکی رنگی است که می خواهید اعلام کنید که تحت تأثیر قرار می دهید و یا احساس اطمینان برقرار می کنید. در مورد این افراد بصورت مقطعی حس اعتماد بنفس و هوش و عدم جاه طلبی دیده می شود.
اما براستی کسی که شهامت تغییر در رنگ لباسش را ندارد از ترس اینکه دیده نمی شود، دارای حس اطمینان واقعی است؟؟ 


7.    رنگ مشکی از نظر تعدادی از زنان به عنوان جذاب ترین رنگ نیز دیده می شود. یک مطالعه نشان می دهد که تقریبا نیمی از زنان و 64٪ از مردان موافقند که رنگ مشکی نشان دهنده خودکفایی است. به همین علت روزهایی که به رنگ مشکی اختصاص داده شده است مانند هالووین یک فضای بظاهر جذاب و آرام حاکم است اما در حقیقت از درون افراد را دچار ترس می کند.


صحبت های زنان در مواقعی که مشکی پوشیدند هم شنیدنی است:
•    من واقعاً از پوشیدن رنگ مشکی در روز آشناییم خوشحال شدم، زیرا زیبایی و متناسب بودن بدنم را نشان می داد. من همچنین معتقدم پیام های بسیار مهمی راجع به من به آن فرد منتقل شده است، اینکه من جدی و حرفه ای بودم و با آن مرد تفاوت چندانی ندارم.

•    من برای اولین بار در مهمانی خواستگاری، رنگ مشکی پوشیدم و در پایان خواستگاری این اشتباه را کردم که از او سوال کردم "نظرت در مورد لباس من چیست؟"
و او گفت: "خوبه، اما میتونستید مشکی نپوشید." اونموقع فهمیدم چه حس بدی به او منتقل کردم.

•    من یک روزنامه نگار جوان بودم که در مورد جهان مالی می نوشتم. من در رویدادی شرکت کردم که سخنرانان با کلمات "صبح بخیر، آقایان" جلسه را شروع کردند، باوجود آنکه زنان هم حضور داشتند.  بنابر این فهمیدم باید مانند آنها رنگ مشکی بپوشم تا دیده شوم.


رنگ مشکی می تواند شما را جذاب و خوش اندام نشان دهد و یا شاید مقتدر، اما تکرار آن هم برای خودتان و هم برای ارتباط های عاطفی و کاریتان دقیقاً نتیجه معکوس دارد. روز به روز شهامت شما را از بین می برد و شما را به دنیای افسردگی نزدیک می کند.


شاد باشید، از تمام رنگها لذت ببرید و جسارت امتحان کردن همه رنگها را به خودتان بدهید، پوشیدن رنگ مشکی به اندازه کم هم خالی از لطف نیست.
یادمان باشد، اعتماد به نفس از درون ما نشات می گیرد، نه از رنگ لباس مادسته بندی دانستنی: آنچه باید بدانید

تگها: احساس-خوب   استایل-مردانه   آلکسی-تایمیا   رنگ-لباس