20 مطلبی که باید درباره سال نو چینی ها بدانید


شگفتی های سال نو چینی ها

سال نو چینی در بیش از ٪20 از کشورهای جهان برگزار می شود. این مهمترین تعطیلات در چین و مردم چین است. در ادامه 20 واقعیت جالب را که شما احتمالاً در مورد سال نو چینی نمی دانید، عنوان می کنیم:

1. سال نو چینی به عنوان جشنواره بهار نیز شناخته می شود

در چین chunji یا جشنواره بهار نامیده می شود. باوجود اینکه هنوز زمستان است مردم به استقبال بهار می روند. مردم با اشتیاق از بهار و آنچه در آن به وجود می آید استقبال می کنند و برای واژه های کاشت و برداشت، شروع جدید و شروع تازه بسیار ارزش قائل هستند.

فانوس های سال نو چینی با کلمات "جشنواره بهار" مزین می شوند. جالب است بدانید بعد از چین کشورهای کره شمالی، کره جنوبی و ویتنام نیز این جشن را باشکوه برگزار می کنند.

2. برای سال نو چینی تاریخ ثابتی وجود ندارد

سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می‌یابد. شروع سال نو چینی در ماه بهمن (فاصله ۲۱ ژانویه تا ۱۸ فوریه) است. در این بازه زمانی حلول ماه جدید (روز نخست ماه قمری) روز اول سال نو چینی است.

3. روزی برای دعا به نیاکان است

جشنواره بهار در ابتدا یک روز تشریفاتی جهت نیایش برای یک فصل مناسب کاشت و برداشت بود. مردم همچنین به نیاکان خود دعا می کردند، زیرا نیاکان در چین از ارزش خیلی بالایی برخوردار هستند.

4. مبارزه با هیولا

یک افسانه بسیار جالب و قدیمی وجود دارد که طبق آن، یک هیولا به نام نیان (年) وجود داشت که هرسال عید مردم از ترس او پنهان می شدند. اما یک پسر شجاع توانست با ترقه های آتش او را شکست دهد. اکنون مردم با برپا کردن ترقه های آتش بقای خود را جشن می گیرند و این عمل به یک بخش مهم جشنواره بهار تبدیل شده است.

5- بیشترین آتش بازی در آن شب در جهان راه اندازی شده است

در این شب بیشترین آتش بازی انجام می شود تا تمام بدشانسی ها سوزانده شود. در این شب خانواده ها نیز به افتخار عزیزان خود، پول کاغذی می سوزانند و میله های طلا چاپ می کنند. آنها معتقدند که این مراسم مانند تعطیلات چوزوک کره ای یا روز مردگان مکزیکی، ثروت و موفقیت خوبی را برای اجدادشان در زندگی پس از مرگ به ارمغان می آورد.

6. انجام کار غیرقانونی

به دلایل ایمنی و نگرانی از آلودگی هوا ، بسیاری از شهرهای چین آتش بازی را ممنوع اعلام کرده اند. در بیش از 500 شهر نیز محدودیت هایی وجود دارد. اما بسیاری از مردم اهمیتی نمی دهند و به هر حال این کار را می کنند. پکن 13 سال آتش بازی را ممنوع کرده بود. این ممنوعیت در سال 2006 به دلیل خشم عموم برداشته شد. حداقل سه شب چین را در صداهای دلهره آور خواهید دید.

7. طولانی ترین تعطیلات چین 

جشنواره بهار 15 روز است. اما چون در ادامه جشن سال نو میلادی برگزار می شوند بیشترین تعطیلی را در چین بوجود می آورد. ضمن اینکه مردم در چین قبل از جشنواره بهار به خرید وسایل سال نو مشغول هستند و این یعنی حدود یک ماه تعطیلی!

8- جشنواره بهار، بیشترین مهاجرت در جهان را دارد

مهمترین بخش سال نو چینی اتحاد خانواده است. همه باید برای شام عید نوروز به خانه برگردند. در چین مدرن، بیشتر والدین پیر در روستاها زندگی می کنند در حالی که فرزندانشان در شهرها کار می کنند. مهاجرت به خانه مهاجرت بهاری نامیده می شود.

9. حمام کردن، جارو زدن یا گذاشتن زباله مجاز نیست

در روز سال نو، دوش گرفتن مجاز نیست. یک روز مانده به جشنواره بهار برای تمیز کردن اختصاص یافته است. این روز به این معنی است که شانس بد را از خود دور کنید و فضای خوبی را فراهم کنید.

10- کودکان در پاکتهای قرمز پول خوش شانسی دریافت می کنند

در فرهنگ های دیگر ، کودکان برای تعطیلات هدایایی دریافت می کنند. هدایا در طول جشنواره بهار نیز مبادله می شود. اما کودکان چینی چیز دیگری نیز دریافت می کنند، پاکت های قرمز سال نو چینی با پول خوش شانسی بچه ها می توانند در هر پاکت 1000 CNY (حدود 150 دلار) دریافت کنند.

11. هر روز، کوفته سنتی می خورید

 مردم ترجیح می دهند رول بهار (رول تخم مرغ) و گلوله های برنج چسبنده را در سوپ بنام تانگیوآن بخورند.

12. دسرهای چینی سال نو معنی های ویژه ای دارند

فرهنگ های زیادی غذاهای سمبولیک دارند، مانند کیک Yule Log. اما بسیاری از دسرهای سال نو چینی در پشت آنها معانی خاصی دارند.

به عنوان مثال تانگیوآن این به معنای واقعی کلمه به معنای "توپ سوپ" است. اما به نظر می رسد که به معنی اتحاد مجدد است. بنابراین جای تعجب نیست که یک دسر محبوب در طول سال نو چینی باشد.

Nian gao نوعی کیک برنج است. این هر سال نمادی از موفقیت است.

Fa gao ترکیبی از کیک اسفنجی و کلوچه است. مردم آن را با رنگهای جشن رنگ می کنند. این دسر به معنای "ثروتمند شدن" است و همه آن را می خواهند!

13. نوشیدنی مخصوص جشنواره بهار وجود دارد

مردم چین عاشق نوشیدن هستند. در عروسی ها ، تولدها و البته جشنواره بهار نوشیدنی وجود دارد. 

14. چینی ها همه چیز را با قرمز و نماد اژدها برای سال نو چینی تزئین می کنند

هر خانواده ای با رنگ قرمز خانه خود را تزیین می کنند. قرمز رنگ مورد علاقه چین است و در طول سال جدید چینی کاملاً مشهود است.
چینی ها فانوس های قرمز، نمادهای اژدها و رشته های فلفل دلمه ای (واقعی یا جعلی) را آویزان کرده و کاغذ قرمز را روی درب ها و پنجره ها می چسبانند. مردم لباس های قرمز جدیدی را نیز به کمد لباس جشنواره بهار خود اضافه می کنند.

15. هر سال با نام یک حیوان نامگذاری شده است

حیوانات چینی سال نو عبارتند از: موش، گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک.
سال 2020 سال موش است. بعضی از حیوانات (مانند موش، مار، سگ و خوک) به طور معمول در فرهنگ چینی مورد پسند نیستند. اما نماد آنها به عنوان صفات مثبت به افرادی که در آن سال متولد شده اند اهدا می شود.

16. حیوان سال برای شما شانس بد است

افراد چینی اگر این احساس را به سال داشته باشند از گردنبند جدید سال نو چینی برای خوش شانسی استفاده می کنند. این گردنبندها عموما از نمادهای اژدها الهام گرفته اند.

17-  در جشنواره بهار یکسال بزرگتر می شوید

در چین، شما یک سن "واقعی" (岁 — íshí su and) و یک دوره اسمی "جعلی" (虚岁 —xū suì) دارید. سن واقعی همان سالی است که همه ما درباره آن می شناسیم. شما در سال تولد خود یک سال بزرگتر می شوید. اما سن جعلی تعداد دفعاتی است که شما در جشن بهاری شرکت کرده اید.

18. تبریک سال نو به زبان چینی "xin nian kuai le" است

این عبارت به معنای واقعی کلمه به معنای "سال نو مبارک" است. اما در هنگ کنگ و سایر مناطق کانتونی زبان، معمولاً گفتن "gong hei choy fat choy" رایج است.

19. سال نو چینی با جشنواره فانوس به پایان می رسد

اولین ماه کامل سال، جشنواره Yuanxiao یا جشنواره فانوس (灯节 ēdēng jié) است که یک شب بسیار مهم برای چینی ها محسوب می شود. فانوس ها در هر شکل، اندازه و رنگ وجود دارند.
در زمان های قدیم، دختران مجاز نبودند به تنهایی بیرون بروند. اما در این شب، آنها می توانستند قدم بزنند، ماه را نگاه کنند و به فانوسهای زیبا نگاه کنند. به همین دلیل، آن را به عنوان روز ولنتاین در چین نیز می شناسند.

20. سال نو چینی در سراسر جهان جشن است

از هر 5 نفر جهان یک نفر چینی است. اما این آمار شامل میلیون ها چینی در خارج از کشور و مردم تبار چینی نمی شود.
لندن انگلستان، سانفرانسیسکوی ایالات متحده و سیدنی استرالیا همگی ادعا می کنند بزرگترین جشنوار Festival جشنواره بهار در خارج از آسیا را برگزار می کنند. نمی توانیم بگوییم کدام درست می گویند. اما اگر در نزدیکی خود Chinatown دارید، مطمئناً می توانید احساس کنید که این جشن ها به چه شکلی هستند. مطمئن شوید که می خواهید رژه ها، رقص های شیر، تندیس های فانوس، آتش بازی و غذاهای شگفت انگیز را ببینید!

 

منبع: chinesenewyear.netمقاله های مرتبط:

سپندارمذگان یا مانتره سپندگان

متن های سپندارمذگان

قوانین ساده هدیه دادن

روز عشق در کشورهای مختلف جهان - اینفوگرافیک

هنرمندانی که از جشنواره فجر انصراف دادند


دسته بندی دانستنی: آنچه باید بدانید

تگها: احساس-خوب   روابط-اجتماعی   مجله   مدل-2020