قوانین ساده هدیه دادن


هدیه خوب دادن یک هنر است

هدیه می تواند یک حال عالی ایجاد کند، می تواند تاثیر عمیق روحی داشته باشد و یا رابطه را بهبود بخشد. این کار می تواند نشان عذرخواهی باشد و یا اینکه اعلام کند شما به یاد کسی بوده اید.
روانشناسان همیشه مجذوب تحقیقات در زمینه روابط انسان ها بوده اند و بر این باورند که نوع رفتار هر شخص با دیگران، پنجره ای به بسیاری از صفات مهم و درونی اوست. مسائلی از جمله اینکه چگونه دیگران را می بینند، چگونه ارزش قائل می شوند و مهارتهای تصمیم گیری و میزان توانایی همدلی شان چقدر است. یکی از این نشانه های رفتاری بسیار مهم به سبک هدیه دادن آنها برمی گردد.


از یک شکلات کوچک گرفته تا گل های ابریشمی ملکه ای می تواند برای هدیه خریداری شود.
دانیل فارلی، روانشناس معتقد است: "انسان ها یک خلقت بسیار باورنکردنی اجتماعی هستند و یکی از مواردی تمایز آنها با دیگر مخلوقات، کنترل و حفظ روابطشان با همدیگر است. هدیه دادن در مناسبت های ملی و بین المللی، تولد، فارغ التحصیلی یا عروسی فرصت خوبی برای تقویت این روابط است.


اما این روزها هدیه دادن و هدیه گرفتن به یک تجارت پرتنش تبدیل شده است. به عنوان مثال ، امسال در ایالات متحده برای هدایای کریسمس بطور میانگین هرنفر نزدیک به 1000 دلار هزینه کرده استف درحالی که این نرخ در سال 2018 ، 885 دلار بوده است. 
درهرصورت، هدیه دادن یک مراسم اجتماعی است که نیاز به تفکر و توجه دقیق دارد و باید مجموعه ای از قوانین را برای درست انجام دادن این کار بدانید.در ادامه یکسری راهنمایی در زمینه هدیه دادن نوشته شده است که می تواند برایتان مقید باشد.


قوانین ساده هدیه دادن

1) یک هدیه کوچک را کنار یک هدیه بزرگ نگذارید.

گاهی وسوسه می شوید یک کراوات را به پیراهن گران قیمتی که می خواهید هدیه بدهید، اضافه کنید؟ ویا داخل یک کیف دستی گوچی، یک کیف پول بگذارید؟ لطفا این کار را انجام ندهید.
افراد وقتی هدیه ای را به صورت یک بسته دریافت می کنند، تمایل دارند که ناخودآگاه ارزش میانگین آن را بدانند.بنابراین هدیه کوچک به هویت کل هدیه آسیب می رساند.
این "پارادوکس ارائه دهنده" نامیده می شود، اولین بار این مطالعه با همین نام در سال 2012 آغاز شد، که در آن به شرکت کنندگان یا یک iPod و یا یک iPod با یک cd آهنگ ارائه می شد، وقتی از آنها سؤال شد که فکر می کنید چقدر هزینه برای این بسته پرداخت شده، آنهایی که iPod را با cd آهنگ دریافت کرده بودند 20 درصد قیمت را کمتر از سایرین اعلام کردند.
 این به این دلیل است که انسان تمایل ندارد در مورد این نوع کارها فکر اقتصادی داشته باشد.

 

2) هدیه ارزشی به جای خرید یک شیء

یک گوشی موبایل زود قدیمی می شود. اما یک تعطیلات رویایی یا دیدن هنرمند مورد علاقه خود در کنسرت، خاطراتی را برای شما به ارمغان می آورد که برای همیشه ادامه دارد. گاهی برای یک فرد یک خاطره بسازیم، یک دوره آموزشی، یک سفر، یک بلیت تئاتر و هدیه هایی از این قبیل می تواند فقط یک هدیه نباشد بلکه بخشی از زندگی فرد شود.

3) کارت هدیه، گزینه مناسبی است

هدیه دادن گاهی می تواند بی فایده باشد. زمانی که شما شخصی را نمی شناسید، ممکن است هدیه ای بخرید که برای آن فرد جذابیتی نداشته باشد و یا بدون استفاده باشد. درچنین مواقعی بهترین هدیه کارت هدیه است.

 

4) مانند هدیه گیرنده فکر کنید

بگذارید خیلی ساده بگویم: چیزهایی را خریداری کنید که گیرنده هدیه شما برای خودش همیشه خریداری می کند. این ممکن است واضح به نظر برسد، اما گاهی به آن توجه نمی شود.اکثر افراد آنچه را می خرند که خودشان دوست دارند.
بهترین راه برای خریدن یک هدیه درست این است که از شخص مقابل بپرسید: "چه چیزی را دوست داری؟"
البته اگر با شخص صمیمی هستید و با این جمله او را ناراحت نمی کنید.

5) بیشتر از خودتان، حاضر باشید هزینه صرف هدیه به دیگران کنید

قانون آخر یک فرد بدون فکر باشید: هدیه دادن را به یک روز عجیب و پرخاطره تبدیل کنید. یک مطالعه نشان می دهد که هزینه کردن برای دیگران باعث شادی خودمان می شود. احساس خوبی که ممکن است از هدیه دادن به کسی که عاشق او هستید هزاران برابر بیشتر از زمانی است که برای خودتان خرید می کنید.در اصل شما به عشقتان یک هدیه می دهید و به خودتان هم یک هدیه روحی، چون در آن لحظه با تمام وجود شاد هستید. 
البته متاسفانه این شادی شما ممکن است با برخورد سرد و بیروح طرف مقابلتان تمام شود. اما برای خودتان توضیح دهید که آن شخص فقط یک طرف قضیه است و طرف دیگر شما هستید که با تمام وجود دوست داشتید این کار را انجام دهید، پس پشیمان نباشید و به همین شیوه ادامه بدهید.

6) بغیر از پولتان، از خودتان هم مایه بگذارید

بنویسید، حتی اگر دوست ندارید! دست نوشته شما، حتی یک جمله می تواند ارزشمندترین هدیه باشد. نوشتن اینقدر سخت نیست، گاهی ارزش یک نفر بیش از وقتی است که شما می گذارید تا چندخط بنویسید.
ما یاد گرفته ایم همیشه در زمانهای منفی از خودمان مایه بگذاریم.بعنوان مثال اهل حرف زدن محبت آمیز و عاشقانه نیستیم، اما اگر پیش بیاید طرف مقابلمان را با حرفهایمان تخریب و ویران می کنیم و یا یک متن عاشقانه نمی نویسیم اما حاضریم صدها کلمه گلایه و توهین و تحقیر بنویسیم. 


 

7) هدیه گران خریدن همیشه کار درستی نیست

گاهی شما با خریدن هدیه گران، شخص مقابل را خجالت زده می کنید، بخصوص اگر او در وضعیتی نباشد که بتواند آن را جبران کند.

8) بدون توقع هدیه بدهید

زمانی که به کسی هدیه می دهید به فکر هدیه ای که او قرار است در آینده به شما می دهد نباشید. بعبارتی منتظر جبران نباشید. مقاله های مرتبط:

20 مطلبی که باید درباره سال نو چینی ها بدانید

سپندارمذگان یا مانتره سپندگان

متن های سپندارمذگان

روز عشق در کشورهای مختلف جهان - اینفوگرافیک

هنرمندانی که از جشنواره فجر انصراف دادند


دسته بندی دانستنی: آنچه باید بدانیم

تگها: احساس-خوب   روابط-اجتماعی   مجله   مدل-2020