افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت اول: کوکو شنل


کوکو شنل

انتظار شکست و ولع ستوده‌شدن دو حس لاینفک زندگی من هستند.

خواندن سرگذشت پرفراز و نشیب کوکو شنل (شانل)، بنیان‌گذار برند معروف شنل، زنی که صنعت مد را دگرگون کرد و افسانه‌ مد جهان لقب گرفت، برای بسیاری افراد چه اهل مد باشند چه نباشند، جالب و خواندنی است.

بیوگرافی مختصر کوکو شنل

گابریل بونور شانل که به نام کوکو شانل شناخته می‌شود، طراح معروف مد در ۱۹ آگوست سال ۱۸۸۳ در فرانسه به دنیا آمد. بعد از درگذشت مادرش، به یک پرورشگاه فرستاده شد تا در آنجا زندگی کند. کوکو شانل زمانی که در پرورشگاه بود مهارت دوختن را از راهبه‌هایی که او را بزرگ می‌کردند آموخت و این مهارت زندگی و آینده‌ی شغلی او را شکل داد.


او در سال ۱۹۱۰ اولین مغازه‌ی خود را در پاریس باز کرد و در آن شروع به فروش کلاه‌هایی کرد که خودش آن‌ها را می ساخت. به تدریج فروشگاه‌های جدیدی را در محله‌های دیگر پاریس به راه انداخت و در آن‌ها لباس‎هایی که خودش طراحی می‌کرد را در معرض فروش گذاشت.

در دهه ۱۹۲۰ شانل کسب و کارش را وارد دوران جدیدی کرد و اولین عطر خود که نامش را شانل شماره ۵ گذاشته بود را به بازار عرضه کرد و با استقبال خوبی مواجه شد.

تا قبل از طراحی‌های کوکو شنل، خانم‌ها مجبور بودند لباس‌های بسیار سخت و تنگی بپوشند و مدل‌های بسیار محدودی را نیز در اختیار داشتند. اما بعد از طراحی‌های مدرن و ساده‌ی او لباس‌های راحت و شیکی به عرصه‌ی مد راه پیدا کرد و او را در دنیای مد به فرد مشهوری تبدیل کرد. وی با الهام از لباس‌های مردانه و با استفاده از پارچه‌های کشباف طراحی‌های زیبا و جذابی را به عرصه‌ی مد عرضه کرد. شنل با طراحی‌های خیره کننده و فراتر از زمان خود توانست خود را به یکی از مهمترین اسطوره‌های دنیای مد تبدیل کند و راحتی را برای لباس‎های لوکس به ارمغان آورد.

کوکو شنل در دهم ژانویه سال ۱۹۷۱ درگذشت.

خلاصه کتاب:

او سوگلی پدرش بود.
«گابریل، عزیز دلم»
این را همیشه از پدر می‌شنید.

کوکو عاشق پدرش بود. و گاه متنفر از مادرش، وقتی خسته از غیبت‌های مداوم و طولانی همسرش با حرص و عصبانیت فریاد می‌زد: «برو! مثل همیشه برو و ما رو با بدبختیامون تنها بذار!»

گابریل کوچک همیشه می‌ترسید که پدر به حرف مادر عمل کند و برای همیشه آنها را تنها بگذارد.

یکروز مادر وسایل‌شان را جمع کرد و همراه با بچه‌ها از خانه رفت. وقتی مادرش مرد، پدرش او و خواهرانش را به یتیم خانه فرستاد و برادرانش را برای کار راهی مزارع کشاورزی کرد.

اما از دل این کودکیِ غمبار و پرآشوب، زنی قدرتمند و بااراده پا به جهان گذاشت. در یتیم‌خانه استعداد استثنایی او در خیاطی کشف شد و پرورش یافت. او رفته رفته به «کوکو» تبدیل شد و درخشش‌اش، جوانی را به سمتش جذب کرد که عشقش شد و گابریل را در ثروت و آسایش غرق کرد. سفرش به پاریس و تماشای زرق و برق آن شهر مسیری جدید به سوی سرنوشت در برابرش گشود‌.

کتاب سرگذشت مادمازل شنل، از یک رمان مهیج و احساسی چیزی کم ندارد.

طرح‌های شیک و مینی‌مالیستی او در تضاد با مدل‌های پرتکلف و قدیمی، نشان از اعتماد به نفس زن مدرن دهه ۱۹۲۰ داشت. کوکو در پی موفقیت‌ و کسب شهرت، به محافل هنری وارد شد و تا بلندای صنعت مد اوج گرفت.

مادمازل شنل کنکاش در دنیای درونی زنی بلند پرواز است که قدرت، شور و بینش هنرمندانه خصلت بارزش بود.مقاله های مرتبط:

توصیه مدل ۸۴ ساله به زنان مسن: نامرئی نباشید

18 ایده رنگ مو در سال 2020

لباس پوشیدن به سبک زنان فرانسوی

مدل های لباس عید دخترانه - قسمت سوم: 13 تا 16 سال

چگونه هدبند، دستمال سر و تل ببندیم؟

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت چهارم: کالوین کلین

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت سوم: دیور

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت دوم: تام فورد


دسته بندی دانستنی: مد و زیبایی

تگها: دانستنی-های-مد   سلبریتی-ها   مدوفشن   نوروز99