از بین بردن ویروس کرونا از روی لباسها


شستشوی لباسها در زمان کرونا

با توجه به اقداماتی که باید در نظر گرفته شود تا این بیماری شیوع بیشتری پیدا نکند هنوز تحقیقات خاصی در مورد نحوه تعامل این ویروس با لباس ها انجام نشده است. ما در ادامه به سؤالاتی درباره چگونگی شستشو و ضد عفونی کردن لباس می پردازیم.

 

این ویروس چه مدت می تواند روی لباس زنده بماند؟

طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این ویروس معمولاً از طریق قطرات تنفسی (عطسه یا سرفه) منتقل می شود و نه از طریق دست زدن به اشیاء و موادی که هنگام آلودگی می توانند بیماری را منتقل کنند. با این حال شواهد نشان می دهد که این ویروس ممکن است ساعت ها روی سطوح ساخته شده از انواع مختلف مواد، که شامل پارچه نیز می شود، زنده بماند.
پارچه ها می توانند قطرات تنفسی را نگه دارند، هرچند این ذرات به مرور زمان خشک شده و ویروس غیرفعال می شود. اما این بدان معنا نیست که این غیرفعال شدن به سرعت اتفاق می افتد.

آیا انواع خاصی از پارچه ها نسبت به بقیه مستعدتر ابتلا به ویروس هستند؟

مواد پلی استر ممکن است میکروب ها را طولانی تر از پارچه های پنبه ای نگه دارند ، و این باعث می شود شستشوی شلوار، لباس زیر و لباس را با دقت بیشتری انجام دهید.
انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی اعلام کرده است كه بعضی از ویروس ها می توانند بعد از دو یا سه روز روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ، 24 ساعت روی مقوا و چهار ساعت روی مس فعال بمانند، از این رو توجه داشته باشید که برخی از دکمه ها، زیپ ها و سایر قسمت های لباس شما می توانند از این مواد ساخته شده باشند.

 

آیا رفتن به خشکشویی در حال حاضر امن است؟

برای افرادی که دسترسی به ماشین لباسشویی و خشک کن در خانه یا آپارتمان خود ندارند، لباسشوئی یک روش اساسی برای تمیز کردن لباس است. در حالی که فاصله اعلام شده (فاصله شخصی شش فوت) را برای جلوگیری از شیوع بیماری رعایت کنیم. لباس های شسته شده به طور کلی بی خطر هستند البته اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود. این موارد معمولاً شامل اقدامات محافظتی مانند پوشیدن دستکش، شستن دستها، عدم لمس کردن صورت و ضدعفونی کردن تمام سطوح دستگاههای مورد استفاده در خشکشویی و افراد مراجعه کننده است.
یادمان باشد تنها روشی که ذرات ویروس فعال می شوند این است که وارد دهان، بینی و چشم های شما شوند، بنابراین اگر دستکش بپوشید، صورت خود را لمس نکنید هیچ جای نگرانی نیست.
البته نگران این نباشید که لباسها در خشکشویی بصورت مشترک شسته می شوند، استفاده از ماشین لباسشویی مشترک در حال حاضر بی خطر است زیرا ویروس با شستن لباس های شما در 80 درجه فارنهایت، کشته می شود.


در چه دما باید لباس خود را بشوییم؟

برای کمک به از بین بردن ویروس لباس را در دمای بالای 40درجه سانتی گراد بشویید و کاملا بگذارید لباس خشک شود. اگر مطمئن هستید لباس حاوی ویروس کرونا است، لباس را در حرارت بالا بجوشانید.
در حالت معمولی چنانچه لباس شما از الیافی نیست که خراب شود آنرا با درجه بالا بشویید.

 

از چه نوع شوینده ای استفاده کنم؟

توصیه می شود لباس ها را در مواد شوینده حاوی مواد سفید کننده بشویید. این ویروس به هیچ عنوان در این نوع محیط دوام نمی آورند.

 

اگر به ماشین لباسشویی دسترسی نداریم، آیا شستن با دست موثر است؟

بله شما می توانید لباس های خود را با دست شستشو دهید البته لباس را در آب با دمای بالای 80 درجه خیس کنید.


چند بار باید لباس خود را بشویید؟

توصیه می شود که مرتباً لباس های خود را بشویید، مخصوصاً اگر هنوز سر کار می روید و یا در مناطق شلوغ بوده اید. بهتر است اگر در یک منطقه شلوغ بوده اید، وقتی وارد خانه شدید، لباس های خود را درآورده و همان موقع بشویید.

 

آیا باید هر روز لباس خود را هنگام بازگشت به خانه از محل کار بشوییم؟

از آنجایی که ممکن است در معرض ویروس کرونا قرار گرفته باشید، توصیه می شود لباس خود را تعویض و آن را بشویید.

 

آیا شخص بیمار باید لباس خود را جداگانه بشوید؟

این سوال احتمالاً ذهن همه را تحت تأثیر قرار داده است، بله بهتر است لباس های یک بیمار را به طور جداگانه بشویید.
 مقاله های مرتبط:

درباره کرونا بیشتر بدانیم - اینفوگرافی

برنامه غذایی در قرنطینه


دسته بندی دانستنی: آنچه باید بدانید

تگها: آلودگی-هوا   روابط-اجتماعی   کرونا   نوروز99