چگونه مدل شدم؟


زندگی افسانه ای مدل ها چگونه است؟

شاید این روزها افراد زیادی به فکر مدل شدن هستند و به درآمد کلان آن فکر می کنند. اما واقعیت این حرفه چیست؟در ادامه مطلبی را که یک مدل استرالیایی بنام لیان ماسکل(Leanne Maskell) از 14 سال این حرفه می گوید را آورده ایم.

لیان ماسکل(Leanne Maskell) در سن 13 سالگی توسط مادرش وارد دنیای مد شد و خیلی زود به شهرت رسید و یک مدل موفق در مجله ووگو است.

نوشته های لیان ماسکل(Leanne Maskell) درباره حرفه اش

به عنوان یک مدلینگ در جامعه مد مورد تحقیر قرار گرفتم به همین دلیل است که میخواهم حقیقت این حرفه را افشا کنم

من هم مانند خیلی از از افراد دیگر (بخصوص دختران) در دنیایی بزرگ شدم که مدل بودن را یک دنیای پرزرق و برق نشان می دهد. این حرفه ای است که اغلب به عنوان یک افسانه به تصویر کشیده می شود. همیشه اینطور شروع می شود که یک مدیر برنامه شما را به عنوان یک نوجوان چاق کشف می کند، سپس شما به یک الهه تبدیل می شوید و به دنیای صفحات پرزرق و برق مجلات وارد می شوید.
اما من به عنوان کسی که این تجربه دقیق را تجربه کرده است، می توانم به شما بگویم این حرفه همه یک دنیای پوچ است که پشت نمای زیبایی و تجملات مخفی شده است.
 

مدل سازی را از سن 13 سالگی شروع کردم، وقتی مادرم عکسی از من را به یک آژانس محلی ارسال کرد و کارم را شروع کردم، اما سالها به خاطر آن مورد آزار و اذیت قرار گرفتم و این چیزی نبود که قبلاً در نظر داشته باشم، اما قبل از اینکه آن را دقیق متوجه بشوم، دائم به من گفته شد که عکس های من در بزرگترین مجلات مد قرار خواهد گرفت. حرفه ای که بیش از یک دهه به طول انجامید.
یکی از مواردی که هیچ کس تاکنون به شما نمی گوید این است که اغلب به عنوان یک مدلینگ هیچ نظارت و کنترلی روی قراردادها نخواهید داشت. مدل ها غالباً به عنوان اشیاء مورد نیاز برای مدو فشن و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند و این می تواند باعث شود ما فراموش کنیم که حق و حقوقی داریم.

درحقیقت تنها قدرت شما به عنوان یک مدلینگ فقط انتخاب آژانس است که می خواهید با آن کار کنید. اما هیچ سیستم هدایتی واقعی یا سیستم کنترل کیفیت رسمی برای صنعت وجود ندارد ، دانستن اینکه آیا شما انتخاب صحیحی را انجام می دهید ، دشوار است.
یک مثال، من یک آژانس معتبر را انتخاب کردم و فکر کردم در صورت عدم موفقیت خسارت مالی نخواهد داشت اما اشتباه کردم و همان سال هزینه ای حدود 400 پوند خسارت دادم و به شدت تحت فشار آژانس بودم.


بعد از گذشت مدتی، تقریباً 1000 پوند بدهی پیدا کردم، بدون آنکه نشانه ای از کار واقعی وجود داشته باشد. این مسائل بر سلامت روانی من بسیار تأثیر داشت و من درگیر مسائل قانونی شدم.
اکثر مدلهایی که می شناسم برای کاهش وزن نیز تحت فشار قرار گرفته اند. من توسط یک آژانس تحت فشار کاهش وزن قرار گرفتم که به من گفت سه اینچ (7.6 سانتی متر) از باسن خود را باید کم کنم. وقتی امتناع کردم، آنها درخواست را به 3 سانتی متر کاهش دادند. ماهها بعد از دعوت شدن به مصاحبه در آژانس، اندازه گیری های مختلف از من انجام شد و همان جا احساس کردم چقدر تحقیر شده ام.

وقتی بالاخره وزن خود را کم کردم از من خواستند 2سانتی متر دیگر هم کم کنم. در این مرحله فهمیدم که هیچ چیز دیگر دست من نخواهد بود. من در نتیجه دچار اختلال در خوردن شدم و هنوز هم دچار دیسورفیا شدید بدن هستم. اما همچنین ما را در معرض آزار و اذیت قرار داریم.

من به شدت احساس می کنم که اگر مدل ها از حقوق خود آگاه باشند، می توانیم اطمینان حاصل کنیم ک شرایطی مشابه من برای سایر افراد رخ نمی دهد. افرادی که می خواهند وارد حرفه مدلینگ شوند باید از حقیقت زشت پشت پرده آن آگاه باشند و بعد تصمیم بگیرند. به همین دلیل است که من یک کتاب از تجربیات خودم نوشتم و به اشتراک می گذارم تا با دنیای واقعی و پرزرق و برق مدلینگ هایی آشنا شوید که روی جلد مجلات می بینید.
 من امیدوارم که این کتاب تحولی در صنعت مد ایجاد کند و روزی همه بدانند که یک مدل، یک کارگر جنسی نیست.

 مقاله های مرتبط:

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت دوم: تام فورد

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت چهارم: کالوین کلین

نکته هایی جالب درباره مد و پوشاک

استرس مدلینگ ها در هفته های مد، Nina Agdal

توصیه مدل ۸۴ ساله به زنان مسن: نامرئی نباشید

18 ایده رنگ مو در سال 2020

لباس پوشیدن به سبک زنان فرانسوی

چگونه هدبند، دستمال سر و تل ببندیم؟

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت سوم: دیور

افسانه‌ای خواندنی از دنیای مد- قسمت اول: کوکو شنل


دسته بندی دانستنی: مد و زیبایی

تگها: دانستنی-های-مد   سلبریتی-ها   مدوفشن