تاریخچه کت و شلوار


تاریخچه کت و شلوار:

تکامل لباس های مردانه از سال 1800 تا امروز

حتی اگر بسیاری از فرم های کت و شلوارهمانطور که امروزه می شناسیم، بدون تغییر از زمان طراحی و ابداع آن باقی مانده اند، مطمئناً تفاوت هایی در جزئیات کت و شلوار از سال 2020 در مقایسه با کت و شلوار مربوط به دهه 1980 یا 1940 وجود دارد. برای درک این تفاوت ها  در این مقاله تاریخچه لباس را از ابتدای آن تا دوران مدرن مرور می کنیم.

دقیقاً کت و شلوار چیست؟


اصطلاح "suit" از اصطلاح فرانسوی suivre گرفته شده است. که به معنای "پیروی کردن" است. به عبارت دیگر، کت از شلوار پیروی می کند یا بالعکس. بنابراین، کت و شلوار ترکیبی مجزا از یک کت و یک شلوار است که در پارچه انتخاب شده، متناسب و هماهنگ هستند. 

Beau Brummell و انقلاب فرانسه
مانند بسیاری از مدل های لباس مردانه کلاسیک، ریشه این لباس را می توان درفردی بنام Beau Brummell جستجو کرد. او مرد نمونه انگلیس در قرن نوزدهم بود. قبل از او لباس مردانه به شدت تحت تأثیر مدل های لباس در دادگاه فرانسه بود. پارچه های سنگ دوزی شده مانند مخمل ، زانوبند و جوراب ساق بلند از نمونه های این سبک است. Beau Brummell همه اینها را با شلوارهای بلندی که با چکمه پوشیده شده بود جایگزین کرد و یک کت ساده که تزئینات زیادی نداشت.
لباس مردانه فرانسوی با انقلاب فرانسه ارتباط منفی داشت و افرادی که آن را می پوشیدند گاهی توسط گیوتین گردن زده می شدند. با این وجود Beau Brummell در همان وضعیت اجتماعی، سبک جدید و ساده خود را رواج داد. 

دوران ویکتوریا - کت Frock
با شروع دوران ویکتوریا (که از 1837 تا 1901 به طول انجامید) اولین و مهمترین لباسی که یک مرد می پوشید، کت پشمی بود. در قسمت پشت آن یک برش(چاک) داشت و در قسمت جلو بصورت برش دار دودکمه یا چهاردکمه طراحی میشد. از نظر قدی، تا زانوها پایین می آمد. به همین دلیل شبیه پالتو است.


لباس استراحت یا راحتی
امروزه، در ذهن اکثر مردم کت و شلوار یک لباس کاملا رسمی است، اما در دوران ویکتوریا برعکس بود. لباس راحتی به حساب می آمد که اصلاً قرار نبود رسمی باشد. لباس راحتی در اصل در دهه های 1850 تا 1860 در اسکاتلند طراحی و دوخته شده است. این لباس با پارچه ضخیم تری دوخته می شد و قرار بود لباسی برای مناسبت های معمولی در فضای باز باشد. 
این سبک لباس همیشه با جلیقه پوشیده می شد و بعنوان یک لباس سه تکه شناخته میشد.

قرن بیستم
همانطور که می دانیم در قرن بیستم کت و شلوار تقریباً در همه کشورها پوشیده میشد. از آن زمان به بعد، کت و شلوار یک تعریف ثابت داشت و فقط جزئیات بودند که تغییر کردند. این جزئیات می تواند شامل عرض یقه، طول کت، دکمه ها و نوع پارچه های مورد استفاده و غیره باشد. 

دوران ادواردین (دهه 1910)
در دهه اول دهه 1900 ، که به آن دوران ادواردیان نیز گفته می شود ، لباس استراحت همچنان ادامه داشت و حتی بیشتر و بیشتر محبوب شد. کت های بلند رسمی به طور معمول توسط مردان مسن پوشیده می شدند.
اگر تا به حال فرصتی برای لمس یک کت و شلوار مربوط به دوران ادواردین داشته اید، متوجه خواهید شد که پارچه فوق العاده سنگین و متفاوت است و در عین حال هیچ گرمایشی نداشت. بنابر این این مدل اکثرا در محیطهای سرپوشیده استفاده میشد. در این دوره اکثرا از پارچه هایی به رنگ تیره استفاده میشد چون عموما شهرها کثیف و آلوده بودند.

دهه خروشان
دهه 1920 یک دهه هیجان انگیز برای لباس بود زیرا برش ناحیه کمر باریکتر شد. درست بعد از جنگ جهانی اول، این لباس بین مردان طرفداران زیادی داشت. کت کوتاه و شلوار تقریبا راسته و گشاد بودند. 

از آنجا که دهه 20 خروشان بود، که به عصر جاز نیز معروف است، تفاوت بزرگ در مورد لباس مناسب این دوره این بود که لباس ها شیک تر و باسلیقه تر دوخته شدند. رنگهای متنوع، برش های مختلف و جیب داشتن کت ها از تفاوت های این دوره بود.
دهه 1920 همچنین به جلیقه معروف بود، که به طور معمول در زیر یک کت پوشیده می شد. امروزه غیرمعمول تلقی می شوند. برای نشان دادن جلیقه، دکمه کت را باز می گذاشتند.

عصر طلایی لباس مردانه کلاسیک (دهه 1930)
مشخصه دهه 1930 کت و شلواری بود که دارای برش با شانه ای پهن و تنگ شدن در ناحیه کمر، شلوارهای بلند و برش دار که بالای آن گشاد و دم پا تنگ بود. این سبک در انگلستان و ایالات متحده بسیار طرفدار پیدا کرد.

دهه 1940
در این دهه، کت و شلوار تغییر زیادی کرد. جنگ جهانی دوم به این معنی بود که همه چیز باید سهمیه بندی شود، بنابراین تولید پارچه کاهش پیدا کرد. در عوض، لباس های سال 1940 مینیمالیسم بود. کت و شلوار خاکستری گزینه ای مناسب برای لباس های حرفه ای روزمره شد. 
در این دوره جلیقه از محبوبیت خاصی برخوردار نیست. اگر کت و شلوار مربوط به دهه 1940 را مشاهده کنی ، بسیار به مد لباس 2020 نزدیک است.

دهه 1950
در طول دهه 1950، شورش پس از جنگ قطعاً در این سبک لباس تأثیر داشت. با پایان بحران اقتصادی، برخی از افراد به سبک کت و شلوار بازگشتند، شلوارها دوباره دارای چین بود و دیگر راسته نبود.
شلوارهای پیلی دار از محبوبیت خاصی برخوردار بودند زیرا راحتی بیشتری را برای مردان فراهم می کرد و امروزه نیز دوباره از این مدل استفاده می شود. 

دهه 1960
در طول دهه 1960، وقتی صحبت از کت و شلوار می شد، سبک دهه 50 کم و بیش در ذهن تداعی میشد. در این دوره نایلون و الیاف مصنوعی به پارچه ها اضافه شد که یک تنوع زیاد در این دوره بود.
به نظر می رسد کت های اسپرت در این دوره به کت های ساده ترجیح داده می شد. نگاه اجمالی به سبک دهه 60 را می توان در سریال مردان دیوانه (Mad Men) مشاهده کرد، جایی که می توانید برای مثال افرادی را که کت شطرنجی پررنگ پوشیده اند را ببینید. این سبک در دهه 1970 استقبال نشد.

دهه 1970
کت و شلوارها هنوز نسبتاً تنگ بودند اما دارای برگردان های بسیار بزرگی در دم پا بودند، نسبتاً از پارچه های براق استفاده میشد و دارای برش بود.

دهه 1980
از طرف دیگر، دهه 80 برای این سبک لباس بسیار بهتر بود. اگر باید یک قسمت این دهه را در ذهن بسپاریم، براق بودن پارچه های این دوره بسیار چشمگیر بود. این پارچه ابتدا توسط Richard Gere در و همچنین توسط Miami Vice در تلویزیون رواج یافت. طرح اصلی این سبک کت و شلوار از برند جورجیو آرمانی بود. به طور کلی، آرمانی یک سبک کت و شلوار کاملاً متفاوت را خلق کرد.
از نمونه های خوب لباس براق، میتوان به مایکل داگلاس، گوردون گکو در فیلم وال استریت نام برد. همه این لباس ها توسط آلن فلوسر طراحی شده اند.


دهه 1990
کتهای تک دکمه و گاهی دارای سه یا چهار دکمه از طرح های بارز این دهه بود، شلوارهای بسیار گشاد و دم پا بسیار تنگ

هزاره جدید – دهه 2000
اوایل سال 2000 همزمان با بازگشت لباس های تنگ تر بود. هزاره جدید واکنش کاملی به لباسهای دهه 80 و 90 نشان داد و بیشتر به سبک مینیمالیستی برمی گشت که قبلاً در دهه 40 دیده بودیم. حتی بعضی ها استدلال می کنند که این مدل بیشتر به لباس دهه 1960 مربوط به سبک مد برمی گردد.

کت و شلوار نه تنها تنگ تر شد بلکه کوتاهتر شد. در همان زمان، برخی افراد ترجیح دادند کت و شلوار مشکی را به عنوان روشی آسان برای ایجاد یک لباس مینیمالیستی بپوشند. شلوارها غالباً و كت ها یقه های باریك داشتند و نمونه كامل آن Thom Browne است كه كت و شلوارهای بسیار كوتاه می پوشید. به عنوان مثال، تام فورد و شلوارهای تام براون نشانه مد در آن زمان است.

سال های 2010
در دهه بعد، دنیای مد و فشن تغییر کرد. بسیاری از مردان هیچ لزومی ندیدند که کت و شلوار بپوشند. طرح کت در این دوره به سمت کتهای کوتاه رفت. باتوجه به اینکه فروشهای اینترنتی آغلز شده بود، طرحها به سمتی رفت که تمام سلیقه ها را پوشش دهد.
 
سال های 2020
دنیای لباس مردانه، تبدیل به یک دنیای بی قانون شده است و بیشتر از کتهای تکی استفاده می شود. پوشیدن کت با شلوار جین و کتان در این دوره محبوبیت پیدا کرده است و پاپیون دوباره به عرصه مد بازگشت.


 مقاله های مرتبط:

حقایق جالب مد - قسمت دوم

حقایق جالب مد - قسمت اول

مد جهانی

ده ایده برتر فشن برای سال 22-2021

صنعت مد و سوخت های فسیلی

مدل های جدید ماکسی

شما خوش تیپ هستید؟

انواع عینک های آفتابی

مدل های لباس عید دخترانه - قسمت سوم: 13 تا 16 سال

راهنمای ست لباس مردانه

مدل های مو در زمان کرونا

پوشیدن لباس کوبیسم

فشن شو خیابانی

نقش موتیف حیوانی در طراحی لباس

یلدا چی بپوشم؟

چه لباسی در کنسرت بپوشم؟

مدل لباس های شیک تابستانه

استایل لباس تابستانه زنان زیبا بعد از جوانی

تم جدید برای مهمانی - قسمت دوم

تم جدید برای مهمانی - قسمت اول

نادیر تاتی، طراح مد آنگولایی

18 ایده رنگ مو در سال 2020

لباس پوشیدن به سبک زنان فرانسوی

مدل لباس زنانه مناسب بهار

مدل لباس روسی

سلبریتی ها چه می پوشند؟ قسمت اول: مگان مارکل

سلبریتی ها چه می پوشند؟ قسمت دوم: ویکتوریا بکام

سلبریتی ها چه می پوشند؟ قسمت چهارم: روبین ریانا فنتی (ریحانا)

سلبریتی ها چه می پوشند؟ قسمت سوم: آریانا گرانده-بوترا

هنرپیشه های زیبای ترک سال 2019


دسته بندی دانستنی: مد و زیبایی

تگها: مدوفشن   دانستنی-های-مد   فشن   مدل-لباس   طراحی-لباس-مردانه   لباس-مردانه   لباس-مردانه-مجلسی   کت  تگها