چهار شنبه سوری در ایران از نگاه یک توریست


جشنواره پرش از روی آتش در ایران، چهارشنبه سوری

در سفر به ایران متوجه شدم در آخرین سه شنبه سال، یک جشن آتش برگزار می کنند که یکی از محبوب ترین جشن ها در میان مردم ایران است. بوته ها و هیزم ها در خیابان ها و پشت بام ها انباشته می شوند و جشن با شروع آتش آغاز می شود. مردم کنار آتش جمع می شوند، از روی آن می پرند و به آتش می گویند: "رنگ قرمز زیبای خود را به من بده و رنگ پریدگی بیمارگونه من را پس بگیر!"

 

​​​​​​​

خاستگاه چهارشنبه سوری

باور عمومی این است که چهارشنبه سوری یک جشن زرتشتی است که کاملاً درست نیست. روشی که امروز مردم آن را جشن می گیرند پس از حمله به اعراب تغییر زیادی کرده است. در اصل ، ایرانیان پیرو زرتشت بودند و آنها معتقد بودند که آب ، آتش ، خاک و هوا مقدس هستند زیرا آنها چهار عنصر اصلی طبیعت هستند. از بین این چهار مورد ، آتش بیشترین برکت را در درون خود دارد زیرا در حال پاک سازی است و هرگز آلوده نمی شود. از آنجا که آتش در میان زرتشتیان بسیار مورد احترام بود ، آنها هرگز در خیابانها آتش روشن نمی کردند و از روی آن نمی پریدند.
آنچه امروز در بین ایرانیان برگزار می شود یک فستیوال آتش است که برای دور هم بودن و تداعی یک فرهنگ قدیمی انجام می شود و ریشه در دین زرتشت ندارد.

تا جایی که فهمیدم پریدن از روی آتش و خرید مخلوط ویژه ای از آجیل های ترش و شیرین تقریباً در تمام شهرهای ایران انجام می شود. اعتقادشان بر این است که خوردن این مغزها در چهارشنبه سوری آرزویشان را برآورده می کند. 
یکی از فعالیت های سرگرم کننده پس از پریدن از آتش در این شب انجام می شود و شبیه
 Trick or Treat of the Halloween   است. اینکه زنان و مردان صورت خود را می پوشانند تا شناخته نشوند و با زدن قاشق به کاسه ای برای اطلاع اعضای خانه، با سر و صدا به درب منزل همسایه همسایه می روند. وقتی اعضای خانه سر و صدا را می شنوند، یکی از آنها به در می آید، کاسه را با آش (سوپ ایرانی) یا آب نبات پر می کند و دوباره به شخص بازگردانده می شود. این مراسم به قاشق زنی معروف است.مقاله های مرتبط:

روز عشق در کشورهای مختلف جهان - اینفوگرافیک


دسته بندی دانستنی: دست نوشته های هنیل

تگها: روابط-اجتماعی   احساس-خوب   نوروز1400   چهارشنبه-سوری  تگها